FACE in itinere
Проектът FACE in itinere (1.9.2019 - 31.12.2020) работи за подобряване на достъпа на производителите и търговците на занаятчийски сирена и млечни продукти до програми за обучение, адаптирани към техните специфични нужди, като се използват мрежи и мобилност в цяла Европа.
Проектът се изпълнява от FACE , Европейската мрежа на фермерските и занаятчийски производители на сирене и млечни продукти и с финансовата подкрепа на Erasmus+.
...
Бъдещето на фермерските пазари в София
В началото на 2022 година фондация БИОСЕЛЕНА започна изпълнението на новият си проект „Бъдещето на фермерските пазари в София”, който се изпълнява с финансовата подкрепа на Столична община – Програма Европа 2021.
В продължение на 5 години, фондацията организира фермерски пазар „Произведено във фермата” пред сградата на Министерство на земеделието в София. В процеса на провеждането на пазара установихме, че има голям интерес към подобни събития на територията на столицата. От друга страна стана ясно, че са налице съществени затруднения и проблеми при ...
Проект “Teecheesy” за разработване на учебни наръчници за занаятчийско производство на млечни продукти
Проектът стартира на 1 септември 2017 и е с продължителност две години. Финансира се от Европейската комисия и основните дейности са фокусирани в разработване на учебни помагала и наръчници за занаятчийско производство на млечни продукти. Проектът се изпълнява в партньорство с 8 организации от страни от Европейския съюз и международната организация FACE / Farmhouse and Artisan Cheese & Dairy Producers European Network / http://www.face-network.eu/ .
...
Проект "Енергийна ефективност и подобряване на качеството на млякото в българските млечни стопанства"
Проектът стартира на 1 януари 2014 год. и приключи на 30 април 2016 год. Финансира се от Норвежката програма за сътрудничество Innovation Norway .
Основната цел на проекта е да допринесе за постигане на устойчиво развитие и опазване на околната среда в България чрез използване на възобновяеми енергийни източници като дървесина и соларни панели за осигуряване на топла вода за миене и почистване. Проектът стимулира използването на щадящи околната среда енергийни източници при производството на мляко в малките и среди ферми в страната.
Постиг...
Проект "За Балкана и хората"
Проектът „Да свържем опазването на природата с устойчивото развитие на селските райони”, по-известен под името „За Балкана и хората” стартира на 2 септември 2012 и приключи на 2. октомври 2017 год. Проектът е финансиран по Българо-швейцарската програма за сътрудничество за намаляване на икономическите и социални неравенства и подкрепя усилията на гражданските организации, институциите и малкия и среден бизнес в девет Натура 2000 зони в България за икономическо развитие в хармония с устойчивото ползване на природните ресурси. Носител е на европе...
Проект "Твоята храна"
Проектът "Твоята храна" (пълно име „Глобален обучителен подход към разхищението на храна в неформалното образование") (2017-2020) е съфинансиран от Европейския съюз и се изпълнява в Литва, Латвия, Естония, Хърватия, Румъния и България. В България проектът се изпълнява от Фондация БИОСЕЛЕНА.
Проектът цели да повиши информираността относно разхищението на храна, да даде познания за това как изхвърлянето на храна е свързано с климатичните промени, да информира за взаимовръзките между развиващите се и развитите страни по отношение на производство...
Проект „LIVESEED- Повишаване на ефективността на биоземеделието чрез насърчаване на биологичното производство на семена в Европа
Проектът стартира на 1 юни 2017 год. и ще приключи на 31 май 2021 год. Проектът LIVESEED е избран по тема „Биологично отглеждане – повишаване на конкурентоспособността на отраслите на биологичното животновъдство и растениевъдство”. Целта му е подобряване на устойчивостта , производителността и конкурентоспособността на биологичния сектор чрез стимулиране на производството на биологични култури, разработване на нови технологии, разнообразяване на сортовия състав, подходящ за биологичното земеделие и стопанствата с малки вложения на външни ресурси при различните клим...
Проект „OK-NET Arable - Отглеждане на земеделски култури по методите на биологичното земеделие върху обработваеми площи”
Проектът стартира през януари 2015 год. и приключва на 28 февруари 2018 год. Финансира от Програмата на ЕС за научни изследвания и иновации „Хоризонт 2020”. Проектът се изпълнява от. Консорциум, включващ 17 европейски научни, консултантски и фермерски организации от 13 държави.
Целта на проекта е подобряване на обмена на иновативни и традиционни знания между фермери, консултанти и учени за повишаване на производителността и качеството на биологичното земеделие в цяла Европа и за задоволяване на пазарното търсене в бъдеще.
Резулта...
Проект „Модел за съвместно управление и контрол на инвазивни чужди видове растения за подобряване природозащитното състояние на приоритетни горски местообитания 9560*, 9180* и тревно местообитание 6510, в централна България (IAS Free Habitats), LIFE16NAT/BG/000856
Проектът стартира на 3 октомври 2017 и ще приключи на 3 октомври 2022 год. Финансира се от Програма LIFE , Природа и биоразнообразие, на Европейската комисия .
Изпълнява се в партньорство с фондация „Информация и природозащита ” и Сдружение „Екофорум- за природата”
Цели на проекта са
п ринос за разработването и прилагането на политиката и законодателството в областта на природата и биологичното разнообразие, включително Стратегията на ЕС за биологичното разнообразие до 2020 г. и Директиви 92/43/ЕИО и 2009/147/ЕО, чрез съ...
Проект „Увеличаване на капацитета на земеделските производители за култивиране на медицински и ароматични растения чрез трансфер на знания и добри практики”
Проектът стартира на 1 януари 2016 год. и приключи на 31 декември 2017 год. Финансира от програма Еразмус + и се изпълнява в партньорство с „ Про био“ ООД, Македония и Американски земеделски колеж „ Perrotis “ – Солун, Гърция.
Целта на проекта е да се обменят добри практики от България, Гърция и Македония в сектор „Медицински и ароматични растения“. Водеща организация са македонските ни колеги, а страната с най-голям опит и с най-развито производство е България. Като резултати на проекта са преведените 4 обучителни и информационни срещи в страните-...